poniedziałek, 8 maja 2017

Zaburzenia odżywiania i cukrzyca

Zaburzenia odżywiania i cukrzyca

ANOREKSJA
Co to jest?
Anoreksja to popularne zaburzenie odżywiania, inaczej nazywane jadłowstrętem psychicznym (łac. anorexia nervosa). Charakteryzuje się znaczną redukcją masy ciała w wyniku ograniczenia spożywanych pokarmów. Osoby chore są nieustannie niezadowolone z własnego ciała i z czasem rezygnują z życia towarzyskiego

Jakie są jej i objawy?

- ograniczenie jedzenia do minimum
- ważenie produktów, liczenie kęsów
- przemęczanie się w celu utraty masy ciała
- strach przed otyłością

Skutki

- u kobiet zatrzymanie miesiączkowania 
- suchość skóry
- twarz staje się pociągła
- temperatura ciała jest obniżona 

Leczenie

W leczeniu konieczna jest porada lekarza klinicysty, psychoterapeuty, czasem nawet psychiatry i dietetyka. Kiedy niedożywienie chorego staje się poważne, konieczna jest hospitalizacja. Niestety statystyki odnośnie tej choroby nie są najlepsze, 10% chorych umiera na wskutek tej choroby. 
                                                        
BULIMIA

Co to jest?
Bulimia (łac. bulimia nervosa) to choroba psychiczna, związana z zaburzeniami odżywiania. Definiowana jest w medycynie, jako żarłoczność psychiczna oraz „wilczy głód”.

objawy

- objadanie się
- możliwa depresja
- używanie środków przeczyszczających i wywoływanie wymiotów
- nadmierne ćwiczenia fizyczne 

skutki

m.in.
- wiotkość żołądka
- uszkodzenie tylniej ściany gardła 
- uszkodzenie szkliwa zębów 
- przewlekłe zapalenie trzustki
- powiększenie ślinianek
- wysuszona skóra

leczenie

Leczenie bulimii nerwowej lekami psychotropowymi ma znaczenie dodatkowe, wspomagające terapię psychiatryczną. Wskazane może być podanie fluoksetyny, głównie w początkowej fazie leczenia prowadzonego przez lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatrę. Lek ten w niewielkim stopniu zmniejsza częstość i nasilenie napadów objadania się, odwraca też uwagę od koncentracji na wadze i sylwetce ciała. 

CUKRZYCA

Co to jest?

Cukrzyca (diabetes mellitus) jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Niedobór insuliny prowadzi do zaburzeń w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co powoduje zwiększenie stężenia glukozy we krwi (hiperglikemię) oraz wydalanie glukozy wraz z moczem. Cukrzyca charakteryzuje się także zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Obecnie na cukrzycę cierpi w Polsce ponad 3,1 miliona Polaków
objawy cukrzycy typu I
- duże pragnienie i apetyt
- zamazane lub podwójne widzenie 
- ogólne osłabienie
objawy cukrzycy typu II
- sucha swędząca skóra
- zmęczenie
- nieostre widzenie
- duże pragnienie 
- chudnięcie
- łatwe powstawanie siniaków

leczenie

Zdrowy tryb życia jako metoda leczenia i kontroli cukrzycy jest zalecany wszystkim chorym na cukrzycę, niezależnie od typu na jaki cierpią. Istnieje szeroka gama leków wspomagających leczenie cukrzycy, a zwłaszcza cukrzycy typu 2. Niektóre z leków są dostępne w formie doustnych tabletek, zaś inne w są postaci zastrzyków. Leki doustne to na przykład metformina -podstawowy lek terapii cukrzycy. Zaś leki takie jak leki inkretynowe są podawane w zastrzykach. Kontrola i monitorowanie poziomu cukru we krwi są niezbędne w przypadku każdego, kto przyjmuje insulinę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz